Dane z USA rozczarowały


Przez większą część dzisiejszej sesji kurs eurodolara zachowywał się względnie stabilnie, a inwestorzy z niecierpliwością czekali na dane z amerykańskiego rynku pracy. Praktycznie przez cały ubiegły tydzień notowania tej pary walutowej poruszały się w przedziale wahań 1,4300-1,4450 i pomimo publikacji kilku istotnych danych makro pozostały w tym kanale.

Drugi tydzień listopada był niezwykle udanych dla złotego. Zyskał on 11 groszy do dolara oraz ponad 14 groszy do euro. Rozpoczynający się tydzień może być równie udany, jeżeli spełnione zostaną dwa podstawowe warunki. Nastroje na rynkach finansowych pozostaną dobre, a kurs EUR/USD będzie wspinał się na coraz wyższe poziomy. Polpharma w końcu grudnia 2009 roku złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie części majątku Biotonu - poinformował UOKiK na swojej stronie internetowej. Internetowe włamania do kont bankowych stały się bardziej rozpowszechnioną formą przestępczości niż fałszowanie i podrabianie bankowych kart debetowych i kredytowych - informuje BBC.Anheuser-Busch InBev NV - największy producent piwa na świecie - musi w swoich zakładach w Europie Zachodniej zwolnić 800 osób. To 10 procent zatrudnionych w tej części świata. 4 września 2008 roku w Sejmie została uchwalona nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. umożliwiająca rozwój rynku finansowego w Polsce. Jednak mimo jej zatwierdzenia przez Sejm nie weszła w życie. Przyczyna? Wątpliwość budzą zapisy dotyczące zbycia walorów Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych przez NBP, co oznaczałoby osłabienie niezależności Narodowego Banku Polskiego - napisał o tym "Puls Biznesu". Spora część inwestorów zaczyna się zastanawiać, czy wystąpią w tym roku typowe zjawiska sezonowe, jak rajd Świętego Mikołaja, efekt końca roku, efekt stycznia, efekt małych spółek.

Sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych może w środę rozpocząć się na poziomie wtorkowego zamknięcia, oceniają analitycy.

Na przylądku Canaveral, na Florydzie dokonano podczas weekendu pomyślnej próby silników rakiety Falcon 9, pierwszego skonstruowanego przez prywatną firmę pojazdu kosmicznego, który ma przewozić ładunki - a w przyszłości także ludzi - na orbitę okołoziemską. Eurosceptycyzm w Polsce wydaje się słabnąć. Przyjęcie euro ma w Polsce równą liczbę zwolenników co przeciwników - po 43 proc. - wynika z przedstawionych w czwartek badań Ipsos Observer na zlecenie resortu finansów. Główna obawa związana z wprowadzeniem wspólnej waluty to podwyżki cen.

Spółka budowlana ABM Solid planuje zakończyć przejęcie kontrolowanej przez siebie spółki Resbud w 2010 roku, wynika z komunikatu spółki. Informując o planach połączenia w marcu br. ABM Solid zapowiadał, że przejęcie Resbudu powinno zakończyć się do końca III kw. 2009 r. Asseco Poland pracuje obecnie nad kilkunastoma akwizycjami w Europie Zachodniej, chce także przejąć spółkę notowaną na Nasdaq. Polski system bankowy dobrze - jak dotychczas - przetrwał obecny kryzys, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).Wczorajsze wzrosty na rynku eurodolar nie okazały się silnym impulsem, który zwiastował podejście kursu do 1,4505, chociaż przełamanie oporu na wysokości 1,4460 sugerował taki ruch. Wzrosty zatrzymały się na poziomie 1,4475 i byki zaczęły tracić siły. W rezultacie kurs europejskiej pary głęboko zanurkował i inwestorzy "powrócili do zielonego". Opublikowane dziś wyniki PBG za trzeci kwartał br. można ocenić jako zadowalające. Grupa PBG zanotowała w kwartale zakończonym 30 września 38,9 zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującym wobec 34,5 mln zł zysku netto przed rokiem. Przychody ze sprzedaży wyniosły w analizowanym okresie 702 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 29% względem III kw. roku ubiegłego. Na rynkach metali spadają ceny miedzi. Inwestorzy obawiają się, że deficyty budżetowe krajów w Europie wpłyną na przyhamowanie wzrostu gospodarczego i spowolnią globalne ożywienie - podają maklerzy. Ceny miedzi spadły; na rynkach obawy o deficyty budżetowe w Europie.

Podwyżki stóp o 25-50 pb w II poł. '10, o ile w ogóle - Zielińska-Głębocka z RPP


- Teraz nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych, podwyżki, jeśli w ogóle nastąpią, mogą mieć miejsce w drugiej połowie roku - powiedziała w środę Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem stopy mogłyby wzrosnąć o 25-50 pb.

Wynagrodzenia Polaków lepsze niż się spodziewano


Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2009 roku wyniosło 3 tys. 652,40 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 6,5 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 7,3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

ZA Puławy złożyły PKN Orlen ofertę kupna 84,79 proc. akcji Anwilu


Zakłady Azotowe Puławy złożyły PKN Orlen warunkową ofertę kupna 11.440.429 akcji Zakładów Azotowych Anwil, dających 84,79 proc. proc. głosów na WZA.

"Zielony" obojętny na dane


Wczorajsze wzrosty na rynku eurodolar nie okazały się silnym impulsem, który zwiastował podejście kursu do 1,4505, chociaż przełamanie oporu na wysokości 1,4460 sugerował taki ruch. Wzrosty zatrzymały się na poziomie 1,4475 i byki zaczęły tracić siły. W rezultacie kurs europejskiej pary głęboko zanurkował i inwestorzy "powrócili do zielonego".

BIEC: w drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie


Bezrobocie w drugiej połowie 2009 r. może wzrosnąć, bo w sierpniu wzrósł Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - prognozują analitycy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Certyfikaty energetyczne w rękach lobbystów


Szykuje się kolejny spór z UE, gdyż deweloperzy i firmy budowlane będą wystawiać świadectwa energetyczne dla budynków, które sami postawili - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

Orlen: Zaczęły się rokowania ws. podwyżek płac


Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen odbyli we wtorek wstępną turę rokowań w ramach sporu zbiorowego, dotyczącego podwyżek płac w 2010 r.

Bankami w Polsce mają kierować rodzime zarządy


Komisja Nadzoru Finansowego sprzeciwia się zmianom organizacyjnym, mającym zwiększać wpływ zagranicznych udziałowców w bankach działających w Polsce - ujawnia "Parkiet".

Lepsze wyniki Comarchu


Comarch miał w trzecim kwartale 2009 roku 12,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto, o ponad 800 proc. powyżej oczekiwań analityków - poinformował Comarch w raporcie kwartalnym.

Hazard w rękach celników


W sobotę wchodzi w życie Ustawa o Służbie Celnej. Porządkuje ona m.in. kompetencje nadzoru nad rynkiem gier, do tej pory rozrzucone po różnych organach resortu finansów. Celnicy zwracają się jednak do rządu, że nie wyposażył ich w odpowiednie narzędzia do wykonywania nowych obowiązków.

Niemcy pomogą, ale...


Wczorajszy dzień nie przyniósł żadnych nowych danych makro, ale za to inwestorzy mieli okazję wysłuchać oświadczenia kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która powiedziała, że jej kraj zgadza się na pomoc finansową dla Grecji, ale pod warunkiem, że spełni ona rygorystyczne warunki.

US STOCKS-Wall St set for higher open on retail sales


U.S. stocks were set for a higher open on Thursday, lifted by better-than-expected February retail sales and a drop in weekly initial jobless claims.

Rosja wprowadzi cło na ropę przesyłaną na Białoruś


Rosja zapowiedziała wprowadzenie ceł na ropę naftową przesyłaną na Białoruś. Informację podano tuż po tym, gdy Mińsk oskarżył Moskwę o wywieranie bezprecedensowej presji na białoruską delegację negocjującą warunki dostaw paliw.

Niemiecki koncern zainteresowany Eneą


Niemiecki koncern energetyczny RWE chce przejąć większość udziałów w polskiej grupie energetycznej Enea i znacznie rozbudować swoją pozycję w Polsce - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

Goldman Sachs robi miliard w miesiąc


Amerykański bank Goldman Sachs podał w czwartek wyniki finansowe za trzeci kwartał. Od lipca do września spółka zarobiła na czysto 3,19 mld dolarów. Prognozy analityków mówiły, że zysk będzie o jedną czwartą mniejszy.

Kampania ekologiczna "Nie zaśmiecaj swojego sumienia"


O ekologicznych grzechach - spalaniu śmieci, wywożeniu ich do lasu, niesegregowaniu ich - opowiada nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska "Nie zaśmiecaj swojego sumienia", która ruszy od wtorku w telewizji, radiu i internecie.

Upomnij się o nadpłaconą złotówkę!


Upomnij się o nadpłaconą złotówkę, bo urząd skarbowy sam ci jej nie odda - nie wyśle zwrotu podatku, jeśli jest on mniejszy niż 8 złotych. Wszystko z powodu zbyt dużych kosztów. Jednak pieniądze zamiast "drogim" przekazem pocztowym można przelać na konto bankowe podatnika - koszt w zależności od banku wynosi ok. kilkudziesięciu groszy. Okazuje się jednak, że nie można. Zainteresowani muszą się pofatygować do urzędu.

Stabilna sesja w notowaniach EUR/USD


Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała bardzo spokojnie. Brak istotnych publikacji danych makro zarówno z kraju, jak i zagranicy przełożył się na znaczący spadek zmienności.

Masz gotówkę? Skorzystaj z cudzego pomysłu


Masz gotówkę i nie wiesz, w co zainwestować. Możesz skorzystać z cudzego pomysłu. W Polsce jest już kilkaset sieci franczyzowych - pisze "Polska The Times".

Wydatki w ramach perspektywy 2007-2013 wynoszą 7,5 mld zł


Wartość wydatków beneficjentów, od początku uruchomienia programów perspektywy finansowej 2007-2013 do 23 sierpnia tego roku, wyniosła 7,5 mld zł, a w części dofinansowania UE 5,9 mld zł - podało w poniedziałek na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Od wielu lat pracuję jako grafik komputerowy śląsk i przez ten czas zrealizowałem setki projektów jako grafik komputerowy śląsk. Jeśli chcesz, żeby profesjonalny grafik komputerowy śląsk zajął się realizacją twoich projektów zapraszam do kontaktu. Jako grafik komputerowy śląsk pracuję na sprzęcie najwyższej jakości, a przez wszystkie lata jako grafik komputerowy śląsk współpracuję tylko z najlepszymi drukarniami na Śląsku. Zlecając mi swoje realizacje masz pewność, że grafik komputerowy śląsk wykona je na najwyższym poziomie.