Twój szwajcarski Rolex być może został zrobiony przez Francuza


W szwajcarskiej dolinie Vallee de Joux w 10 miejscowościach mieszka 6 tys. ludzi. Producenci luksusowych zegarków, którzy mają tam swoje siedziby (m.in. Audemars Piguet i Jager-LeCoultre) potrzebują co najmniej tylu pracowników, co oznacza, że aby zapełnić braki kadrowe, muszą sięgać po Francuzów.

W tym roku sieć sklepów pod marką abc wzrośnie o 500 - informuje "Parkiet". Pierwsza w tym tygodniu sesja na globalnych rynkach finansowych miała bardzo udany przebieg. W poniedziałek silnie do góry poszły bowiem zarówno ceny akcji, jak i wartość surowców oraz złota. Wyraźnie za to straciły dwie używane przez inwestorów do transakcji carry-tradingowych waluty: amerykański dolar i japoński jen. Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.W sobotę Felipe Calderon, prezydent Meksyku, powiedział, że protekcjonizm handlowy stanowi największe zagrożenie dla globalnego ożywienia gospodarczego. Calderon wskazał również na Stany Zjednoczone jako kraj podążający ścieżką „wiodąca w przeciwnym kierunku niż wolny handel Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie, w którym zakazał pojazdom o masie powyżej 12 ton poruszania się po polskich drogach na terenie całego kraju. Zakaz obowiązuje od piątku 16 kwietnia od godziny 18 do poniedziałku 19 kwietnia do godziny 6 rano. Linie lotnicze i biura podróży wciąż nie zostały oficjalnie poinformowane o planach zamknięcia na trzy wrześniowe weekendy warszawskiego Okęcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - To jakiś absurd - komentują przedstawiciele branży turystycznej. Rzecznik lotniska odpiera te zarzuty i podkreśla, że remont jest niezbędny.

W piątkowych transakcjach pakietowych do godziny 10.30 sprzedano w blisko trzydziestu transakcjach pakietowych ponad 3,8 mln akcji Grupy Lotos, po 29 zł za jedną akcję.

Wtorkowa sesja była kolejnym elementem wahań indeksu WIG20 w okolicy tegorocznego szczytu 2500 punktów, a styl handlu przypominał dwie poprzednie sesje, gdy po udanym początku notowań, rynek schodził w kolejnych godzinach na niższe poziomy. Ostatecznie indeks największych spółek zanotował wzrost o 0,8% przy niezbyt wysokich obrotach, które w dużej mierze były podciągnięte przez sporych rozmiarów umówione transakcje na akcjach TPSA. Reformę nauki popierają wszystkie kluby poselskie. W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowych projektów ustaw, które zakładają m.in. powołanie Narodowego Centrum Nauki i likwidację najgorzej ocenianych instytutów badawczych.

Spadki na amerykańskiej giełdzie. Na zamknięciu notowań wskaźnik Dow Jones Industrial spadł o 1,21 proc. do 9.762,69 pkt. Nasdaq zniżkował 2,67 proc. do 2.059,61 pkt., a indeks S&P 500 spadł o 1,95 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.042,63 pkt. W związku z powodzią fabryka Fiata w Tychach wstrzymała w czwartek produkcję. Sam zakład, choć położony blisko podtopionych terenów, nie ucierpiał. Produkcję jednak przerwano, bo fabryka nie dostaje szyb z dotkniętej powodzią huty w Sandomierzu. Według podanych dziś przez GUS danych w lipcu produkcja przemysłowa obniżyła się o 4,6% R/R, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie -3,2 R/R i naszej prognozy na poziomie -2,4% R/R.Pozornie łatwy choć mało realny pieniądz to nowe hobby Polaków. - W 2009 roku wydaliśmy na hazard rekordowe 20 mld zł - wynika z szacunków "Pulsu Biznesu". To dwa razy więcej niż ubiegłoroczne wydatki na wódkę i dziesięć razy więcej niż suma ubiegłorocznych wpłat do wszystkich TFI. Brak nowych, złych informacji dotyczących sytuacji w Europie pomaga w ostatnich dniach poprawić nastroje inwestorów na rynku walutowym. Główna para znajdowała się wczoraj w przedziale 1,2330 - 1,24, ale w sesji amerykańskiej doszło do przebicia górnej granicy i kurs dotarł nawet w okolice 1,26. Zarząd NFI Victoria, na mocy upoważnienia WZA spółki, zdecydował o emisji 2.866.626 akcji serii D. Cena emisyjna została ustalona na 0,91 zł, a akcje będą oferowane inwestorom w ramach oferty prywatnej - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

OC nie musi być drogie


Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wymknęły się już wszelkim regułom. Taka sama polisa w jednej firmie może zdrożeć, a u konkurencji w tym czasie znacząco stanieć - wynika z najnowszego badania dla "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonego przez firmę Ogma, monitorującą rynek ubezpieczeniowy.

Białoruś: rosyjska ropa płynie normalnie


Według rzeczniczki białoruskiego państwowego koncernu Biełnieftiechim Mariny Kostiuczenko dostawy rosyjskiej ropy do białoruskich rafinerii oraz jej tranzyt przez terytorium Białorusi są kontynuowane w normalnym trybie - podaje w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.

Złoty we wtorek słabszy


Pogorszenie światowego klimatu inwestycyjnego przełożyło się we wtorek na słabszego złotego. Dalsze ruchy w kolejnych dniach tygodnia będą zależały głównie od danych z USA, które wpływając na zachowanie się kursu euro-dolara pośrednio przełożą się także na kwotowania polskiej waluty.

GPW będzie w styczniu gotowa z prospektem


Giełda Papierów Wartościowych w styczniu będzie miała gotowy prospekt emisyjny - poinformował w TVN CNBC prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Kurs złotego do końca dnia może utrzymać się w przedziale 4,08-4,12 za euro


Do końca dnia złoty utrzyma się w wąskim przedziale wahań 4,08-4,12 za euro, pod koniec sesji istotne może być otwarcie giełd w USA - uważają analitycy. Ich zdaniem, w najbliższych dniach kierunek złotemu nadadzą dane publikowane w Polsce w tym tygodniu.

Sprzedaż detaliczna, Dubaj i rynek pracy


Początek nowego tygodnia na rynkach akcji upłynie pod znakiem analiz związanych z rozpoczęciem świątecznego sezonu zakupowego w Stanach. Kondycja amerykańskiego konsumenta w tym okresie będzie ważną wskazówką dla prognozowania sprzedaży detalicznej w przyszłości. Mimo tego, że przy masowych wyprzedażach marże sklepów mogą być obniżone, ważne jest to, ile amerykanie zdecydowali się wydać w pierwszym weekendzie zakupowego szaleństwa.

Przewodniczący RPP pełni obowiązki zgodnie z prawem


Rada Polityki Pieniężnej przyjęła do wiadomości opinię prawną, która wskazuje, że pełnię kompetencji w RPP ma obecnie pierwszy zastępca prezesa banku centralnego. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Po śmierci prezesa Sławomira Skrzypka wystąpił problem, dotyczący zwoływania i przewodzenia obradom Rady, co było kompetencją szefa NBP.

GPW nadal odpoczywa


Dzisiejsza sesja na GPW nie odbiegała specjalnie od tego co obserwowaliśmy w całym tygodniu. Zarówno strona popytowa jak i podażowa nie były skłonne do bardziej energicznych działań i pomijając bezobrotowy wzrost na początku sesji warszawski parkiet przez cały dzień był pogrążony w marazmie.

100 zł rocznie za PIT


Prawie 100 zł rocznie będzie musiał zapłacić pracodawca za rozliczenie pracownikowi jego PIT-u - uważa ekspert PKPP Lewiatan Rafał Iniewski.

Polish PKN Orlen To Deliver Car Fuels To BP Unit


Poland's largest oil refiner PKN Orlen SA (PKN.WA) said Thursday it signed two one-year agreements with BP PLC's (BP) local unit BP Polska.

Kredytówką za gaz


Przelewy z karty kredytowej to już standard bankowej oferty. Niestety czasami są one bardzo drogie.

USA: Jak zarabiają szefowie firm


Agencja AP przedstawiła w poniedziałek listy najlepiej i najgorzej opłacanych prezesów amerykańskich firm.

Banki zamroziły ofertę kart kredytowych


Banki mają problemy ze spłacalnością kart kredytowych. Cierpi na tym oferta plastikowych pieniędzy.

Rodzinie będzie trudniej na swoje


Będzie trudniej o rządową pomoc w spłacie kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim". Rząd zamierza zaostrzyć kryteria jej przyznawania, uznając, że dziś często trafia ona nie do tych najbardziej potrzebujących, ale do najsprytniejszych.

Chirac nie chce budować gazociągu South Stream


Były prezydent Francji Jacques Chirac nie przyjął złożonej mu przez premiera Rosji Władimira Putina propozycji objęcia stanowiska szefa spółki, która będzie budować i eksploatować South Stream (Gazociąg Południowy) - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

W USA prześwietlą cię w nowych 11 miejscach


Department of Homeland Security odpowiadający za bezpieczeństwo m.in na lotniskach w USA wskazał 11 portów lotniczych, na których w pierwszej kolejności zainstalowane zostają skanery całego ciała.

MSP: do września czas dla Możejek na odzyskanie rentowności


Resort skarbu chce, aby do września wyjaśniła się kwestia odzyskania rentowności przez należącą do Orlenu rafinerii w litewskich Możejkach. Zależy to m.in. od tego, czy rząd Litwy odbuduje w tym czasie tory kolejowe, którym rafineria taniej transportowała paliwa.

Inflacja w strefie euro w październiku 0,2 proc. mdm


Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2009 r. w ujęciu miesięcznym 0,2 proc. - podało w poniedziałek biuro statystyczne Unii Europejskiej Eurostat.

Chińszczyzna


Opublikowane przed sesją dane o sprzedaży detalicznej za styczeń okazały się lepsze niż spodziewali się tego analitycy.

Sprzedający zbyt silni


Dzisiejszą sesję WIG20 rozpoczął z poziomu 2323,05 pkt notując 1,35% spadek. Takie otwarcie dobrze wpisywało się w nastroje panujące z rana na światowych rynkach.

Od wielu lat pracuję jako grafik komputerowy śląsk i przez ten czas zrealizowałem setki projektów jako grafik komputerowy śląsk. Jeśli chcesz, żeby profesjonalny grafik komputerowy śląsk zajął się realizacją twoich projektów zapraszam do kontaktu. Jako grafik komputerowy śląsk pracuję na sprzęcie najwyższej jakości, a przez wszystkie lata jako grafik komputerowy śląsk współpracuję tylko z najlepszymi drukarniami na Śląsku. Zlecając mi swoje realizacje masz pewność, że grafik komputerowy śląsk wykona je na najwyższym poziomie.