Hamas podpisze pakt o palestyńskim pojednaniu


Jeszcze przed końcem listopada islamski Hamas podpisze porozumienie o pojednaniu palestyńskim zaproponowane w czerwcu tego roku przez Egipt i parafowane już przez ugrupowanie Fatah - zapowiedział przewodniczący palestyńskiego parlamentu i przywódca Hamasu Aziz Dweik.

Wicepremier Tajlandii Suthep Thaugsuban oznajmił w telewizji, że granaty, które eksplodowały tego dnia w śródmieściu Bangkoku, okupowanym przez "czerwone koszule", zabiły trzy i raniły 70 osób. Silny jak tur Marcin Gortat, przebojowi Maciej Lampe i Michał Ignerski, a także David Logan i Krzysztof Szubarga na obwodzie - to główne atuty reprezentacji Polski w zbliżających się mistrzostwach Europy koszykarzy. Takich obrońców jak Marian Csorich w Polskiej Lidze Hokejowej można policzyć na palcach jednej ręki. Tym trudniej zrozumieć dlaczego Comarch Cracovia z niego zrezygnowała. - W Cracovii spędziłem siedem lat i nie tak wyobrażałem sobie pożegnania - przyznał najlepszy polski obrońca.Siatkarska reprezentacja Polski pokonała w Izmirze Niemcy 3:1 i awansowała do czołowej dwunastki mistrzostw Europy w siatkówce. O "sztucznym podkręcaniu skandalu wokół Domu Polskiego w Iwieńcu" pisze oficjalny dziennik "Sowietskaja Biełorussija" w artykule zatytułowanym "Dużo szumu o nic", zarzucając stronie polskiej przesadną reakcję na wydarzenia na Białorusi. W Woronieżu, mieście w europejskiej części Rosji, złodziej przez prawie dwie godziny katował młodą kobietę. Czynił to na oczach jej niespełna 3-letniej córki. Sąsiedzi, którzy słyszeli krzyki i błaganie o pomoc, nie zareagowali, spokojnie siedząc na ławeczce przed domem – czytamy w serwisie kp.ru.

Tysiące mieszkańców Kongo opuszczają swoje domy w obawie przed potokami rozpalonej lawy. Erupcja wulkanu spowodowała poważne zagrożenie m.in. dla narodowego parku Viruga i leżących u stóp wulkanu wiosek.

Jedna z najbardziej podziwianych osób we Włoszech, senator Rita Levi Montalcini kończy dziś 101 lat. Ta niezwykła kobieta wciąż jest aktywna naukowo, a dorobek ma niemały, w 1986 roku zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle wezwał Rosję i Białoruś do szybkiego rozwiązania sporu o tranzyt gazu. Poinformował też, że nie spodziewa się obecnie znacznych zakłóceń w dostawach gazu do Niemiec.

Archiwiści Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) poszukują w rosyjskich archiwach białoruskiej listy katyńskiej z nazwiskami 3870 Polaków zamordowanych w 1940 roku przez NKWD - potwierdziło źródło zbliżone do polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Kraje członkowskie UE zaakceptowały na szczycie w czwartek wieczorem derogację dla Czech dotyczącą Karty Praw Podstawowych, która ma umożliwić prezydentowi Vaclavowi Klausowi podpisanie aktu ratyfikacyjnego Traktatu z Lizbony - poinformował rzecznik czeskiego rządu w Brukseli. Przez najbliższe miesiące prace przy budowie stadionu piłkarskiego we Lwowie, który ma gościć mecze piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku, prowadzone będą w systemie 24-godzinnym - poinformowała ukraińska agencja prasowa Ukrinform.Dzisiaj o godzinie 20. na stadionie Hutnika Wisła Kraków podejmuje Lechię Gdańsk w rewanżowym meczu ćwierćfinału Pucharu Polski. Sześć dni temu w Gdańsku było 0-0. Lechia po raz jedyny zdobyła PP 27 lat temu i grała przeciwko słynnemu Juventusowi. W wieku 79 lat zmarła w środę słynna kanadyjska śpiewaczka operowa Maureen Forrester - poinformowały w czwartek kanadyjskie media. Premier Rosji Władimir Putin oświadczył, że w procesie zjednoczenia Niemiec jego kraj osiągnął to, co najważniejsze - w stosunkach między Moskwą i Berlinem "powstała nowa jakość; powstało poczucie zaufania i wdzięczności".

Grecja: policja użył gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom


Policjanci z oddziałów prewencji w Atenach użyli gazu łzawiącego przeciwko lewicowym demonstrantom, którzy wyszli na ulice, by protestować przeciwko oszczędnościowym posunięciom rządu.

Koniec recesji w strefie euro


Unijne biuro statystyczne Eurostat ogłosiło koniec recesji w strefie euro.

Kambodża: proces członka Czerwonych Khmerów dobiega końca


Przed ONZ-owskim trybunałem w Kambodży, przed którym sądzony jest były członek reżimu Czerwonych Khmerów Kaing Guek Eav, rozpoczęły się cztery dni mów końcowych w procesie. Kaing oskarżony jest o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne w Kambodży za rządów Czerwonych Khmerów w latach 1975-79.

Tomasz Adamek zmierzył się z Chrisem Arreolą na słowa


Tomasz Adamek stoczył pierwszą walkę z Chrisem Arreolą - tym razem jeszcze na słowa podczas konferencji przed pojedynkiem, do którego dojdzie 24 kwietnia w kalifornijskim Ontario. Polak był wyważony, ale pewny siebie, nerwy poniosły za to Arreolę.

"Washington Post" krytykuje Ukrainę


Umowa Ukrainy z Rosją, na mocy której rząd w Kijowie przedłużył dzierżawę bazy floty rosyjskiej na Krymie w zamian za niższe ceny gazu ziemnego, jest zła dla Ukrainy i utrudni realizację celów polityki USA w regionie - uważa "Washington Post".